Od 1 stycznia 2011 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, w kontaktach z administracją podatkową będą posługiwały się tylko jednym numerem identyfikacyjnym, PESEL-em – poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.
Od stycznia czekają nas miłe niespodzianki!
Poniedziałek, 9 sierpnia (16:22) Aktualizacja: Wtorek, 10 sierpnia (06:22)
Od 1 stycznia 2011 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, w kontaktach z administracją podatkową będą posługiwały się tylko jednym numerem identyfikacyjnym, PESEL-em – poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.
Polacy nie będą musieli pamiętać dwóch numerów, tylko jeden – PESEL
Polacy nie będą musieli pamiętać dwóch numerów, tylko jeden – PESEL /© Bauer
– Prace koncepcyjne trwają od jakiegoś czasu. Musieliśmy być pewni, że zniesienie obowiązku posługiwania się NIP-em dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie spowoduje zamieszania w aparacie skarbowym. Administracja skarbowa jest już przygotowana do posługiwania się tylko jednym numerem identyfikacyjnym PESEL – powiedział wiceminister Parafianowicz.
Jego zdaniem od 1 stycznia osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej nie będą musiały pamiętać o NIP-ie, nowe NIP-y nie będą też wydawane.
– Poza kosztem związanym z pracą przy pisaniu projektu nowelizacji ustawy, zmiana nie będzie rodzić żadnych kosztów finansowych dla budżetu. Nie będziemy musieli przebudowywać systemu, bo administracja podatkowa już teraz ma informacje o numerze PESEL – zapewnił Parafianowicz.
– Z punktu widzenia obywatela będzie to znaczne uproszczenie. Nie będzie on musiał pamiętać dwóch numerów, tylko jeden – PESEL, który towarzyszy mu od urodzenia – dodał.
Według wiceministra przy obecnym stanie techniki i informatyzacji nie ma uzasadnienia, aby utrzymywać obowiązek posługiwania się NIP-em przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Parafianowicz dodał, że w przypadku firm obowiązek posługiwania się NIP-em pozostanie, bo wynika on z regulacji unijnych. Zaznaczył jednak, że wobec przedsiębiorstw także przewidywane są zmiany.
– W ich przypadku nadanie NIP-u nie będzie już decyzją administracyjną, o którą trzeba wnioskować i na którą się czeka, ale zwykłym wydaniem zaświadczenia o nadaniu numeru – wyjaśnił.
Wiceminister powiedział, że zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, (która jest konieczna dla zniesienia numeru NIP dla obywateli – PAP) jest przewidywana w planach prac rządu na drugie półrocze 2010 r. Obecnie projekt założeń do projektu nowelizacji jest na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Niewykluczone, że 1 stycznia 2011 r. na podatników będzie czekać więcej miłych niespodzianek.
źródło informacji: INTERIA.PL/PAP