Życie to jednak bajka – studenci APSu wiedzą to najlepiej

0
1465
views

Projekt „Bajkołaki” narodził się w ubiegłym roku akademickim i został zrealizowany w ramach przedmiotu Projekt Programu Animacji. Skąd taki przedmiot?

Jesteśmy studentami na Wydziale Nauk Pedagogicznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Specjalnością, z którą obcujemy już od I roku studiów jest animacja społeczno – kulturowa, stąd pomysł i realizacja projektu w praktyce.

W naszej grupie powstało wiele interesujących idei, jednak wyniki głosowania wykazały, że wspólnie zrealizujemy projekt Doroty, Katarzyny i Michała. Pomimo przygotowania teoretycznego, cennych wykładów- perspektywa zakończenia projektu była wręcz nieosiągalna. Na szczęście mogliśmy liczyć na pęk wartościowych wskazówek od pani doktor Urszuli Markowskiej – Manista, która także swoją obecnością wspierała nasz projekt.

Motywem przewodnim było umilenie czasu dzieciom chorym na nowotwór. Od 19 do 25 listopada wolontariuszki, a więc wybrane studentki Akademii spotykały się w Klinice przy ulicy Kasprzaka w Warszawie na oddziale onkologicznym z dziećmi i młodzieżą zmagającą się z nowotworem. Dziewczęta przez około godzinę opowiadały bajki, zachęcały do tworzenia ilustracji, a nawet do pisania własnych opowieści.

Nie bez powodu, wytworem projektu jest też skromna, kilkustronicowa publikacja, w której znajdują się napisane przez młodzież i dzieci bajki wraz z ilustracjami. Pacjenci mogli tworzyć opowieści do wtorku,  4 grudnia. Następnie wydrukowaliśmy kilkadziesiąt egzemplarzy „mini książeczek” i wręczymy młodym uczestnikom projektu. Będzie to ogromna pamiątka dla nich, dla wolontariuszek i także dla nas- realizatorów projektu.

Projekt wymagał od nas zorganizowania znacznych nakładów finansowych. Najwięcej funduszy potrzebowaliśmy na zaproszenie pani Beaty Frankowskiej z grupy Studnia O., która przeprowadziła 2-dniowe warsztaty dla wolontariuszek. Uczyła nasze koleżanki jak ciekawie opowiadać bajki. Myślę, że jest to niesamowite doświadczenie dla studentek, które mogą wykorzystywać je dalej jak i samodzielnie rozwijać.  Problemy finansowe udało się rozwiązać dzięki pomocy hojnych sponsorów. Jesteśmy wdzięczni także naszej uczelni oraz Samorządowi Studentów APS, którzy włączyli się w akcję pomocy chorym dzieciom.

Finał projektu odbył się 30 listopada, był to wielki dzień wspólnego czytania utworów dzieci, dzień spotkania z rodzicami, podsumowania projektu. Wolontariuszki przebrane były w profesjonalne stroje, które udało nam się bezpłatnie wypożyczyć z Teatru Lalka.

Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że młodzi pacjenci oddziału onkologicznego nie wymagają nadzwyczajnego traktowania. Są to młodzi ludzie, którzy bardziej potrzebują zabawy i wspólnych rozmów w placówce szpitala. Wykorzystując wewnętrzny potencjał i siłę naszych koleżanek projekt został zrealizowany i mamy głęboką nadzieję, że nie był to pierwszy i ostatni raz. – Uważam projekt za strzał w dziesiątkę. – mówi Michał, jeden
z autorów projektu

     Sylwia Anna Borkowska