Nawigacje GPS są dziś powszechnym elementem wielu pojazdów. Część kierowców już nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia. By nie zawieść się po kupnie GPS-u, należy podjąć rozsądną decyzję w sklepie. Najważniejsze, to odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy używać nawigacji.
Nawigacje dzielą się na samochodowe oraz turystyczne, a każda z nich wyposażona jest w innego rodzaju mapy. Jeżeli chcemy jednocześnie korzystać ze wszystkich możliwości, warto rozważyć zakup GPS-a, które łączy w sobie zalety każdego z tych typów.
Przede wszystkim mapa
Nawigacja samochodowa działa w oparciu o mapy drogowe. Coraz więcej modeli oferuje już trójwymiarowe wizualizacje budynków, lepiej odwzorowujące teren. Modele turystyczne wykorzystują mapy topograficzne: Oprócz współrzędnych geograficznych ekran wyświetla szczegółowe informacje dotyczące ukształtowania terenu, np. kąt nachylenia zbocza czy wysokość wzniesienia.
– „Dokładność pozyskiwania danych zależy od typu mapy, jednak każda z nich spisuje się lepiej w innych warunkach. Warto więc sprawdzić, jakie formaty obsługuje nasz GPS” – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline – „Do nawigacji drogowej stosowane są mapy wektorowe, które pozwalają w łatwy sposób uzyskać niezbędne informacje. Jeżeli chcemy korzystać z urządzenia w terenie, potrzebujemy map topograficznych, rastrowych lub ewentualnie zdjęć satelitarnych.” – dodał Majewski.
W trudnym terenie warto mieć ze sobą kilka map: urządzenie może wtedy porównać dane na podstawie kilku źródeł i zwiększyć precyzję.
Niezawodna bateria
Niemal każdy GPS kryje w sobie akumulator. Modele o dużych wyświetlaczach, stosowane między innymi w samochodach, muszą być doładowywane co 6-8 godzin. Urządzenia mniejsze wytrzymują nawet 4 razy dłużej.
Wygodny ekran
Wymiary ekranów wahają się od 3 do 5 cali. Mniejsze nadają się na wycieczki piesze i rowerowe. Większe można zamontować na motocyklu, samochodzie lub jachcie. Nim wybierzemy konkretny model, sprawdźmy jak zachowuje się ekran dotykowy, a także czy jest czytelny w ostrym świetle słonecznym.
Wytrzymałość jest istotna
O ile nawigacjom samochodowym grożą dość niewielkie upadki, to turystyczne GPS-y powinny być odporne na uderzenia, wilgoć i wodę.
W nawigacjach samochodowych uchwyt jest standardowym akcesorium. Urządzenia turystyczne, które mogą być używane nie tylko podczas pieszych wędrówek, ale także na rowerze czy motocyklu, wymagają zwykle zakupienia odpowiedniego uchwytu.
– W zależności od miejsca montażu, należy sprawdzić, czy komplet zawiera odpowiednie uchwyty np. do motocyklu czy samochodu. Ich konstrukcja powinna zapewniać stabilność urządzeniu, co pozwoli nam łatwo odczytywać dane z ekranu nawet na największych wybojach. Ważny jest również materiał, z którego są wykonane, by zapewniał odpowiednią odporność – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline.
Jeśli nieodpowiednio zamontujemy urządzenie w uchwycie lub wybierzemy GPS ze złym uchwytem, narażamy się nie tylko na uszkodzenie samej nawigacji, ale także samochodu lub motocykla – wystarczy, że będziemy zajęci poprawianiem pozycji urządzenia, a nie prowadzeniem.
www.ZielonyDziennik.carfocus.pl