Nietrzymanie moczu zdaje się być nadal tematem tabu. Czy słusznie? Okazuje się, że jest to powszechne schorzenie, które występuje niezależnie od wieku i płci. Czy wiesz, że problem nietrzymania moczu może dotyczyć co piątego mężczyzny i nawet 45% kobiet? Te dane pokazują, że temat związany z zaburzeniami mikcji powinien być często poruszany i oswajany. Co to jest NTM i jakie są jego skutki? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.
Poznaj objawy i rodzaje nietrzymania moczu.
Każdy, nawet incydentalny wypływ moczu niezależny od woli, świadczy o NTM (nietrzymaniu moczu). Wymaga on dalszych obserwacji swojego organizmu i podjęciu odpowiednich działań, które zapobiegną rozwojowi schorzenia. Przyjrzyjmy się zatem jego rodzajom:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu– występuje podczas dźwigania ciężkich przedmiotów, uprawiania sportu, ale również zdarza się podczas intensywnego śmiechu, kaszlu lub kichnięcia. Nie powoduje dodatkowych nocnych pobudek w celu udania się do toalety.
- Naglące nietrzymanie moczu- objawiające się silnym parciem pęcherza zaraz przed oddaniem moczu lub wkrótce po nim. Dokucza również w nocy, powodując częste wstawanie do toalety.
- Mieszane NTM- jest to połączenie objawów z dwóch powyższych rodzajów.
Leczenie NTM.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wcześniej wymienionych objawów należy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub urologa. Zaplanuje on odpowiednie postępowanie, które poprawi komfort życia i zminimalizuje zaburzenia mikcji. Poznaj działania, których stosowanie znacznie poprawia funkcje układu moczowego:
- wzmacnianie mięśni dna miednicy oraz brzucha (ćwiczenia kegla),
- zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie pełnowartościowej diety i unikanie używek,
- trening pęcherza moczowego,
- uzyskanie porady u fizjoterapeuty;
Niekiedy konieczne jest również zaopatrzenie się w specjalne środki chłonne, które można nabyć w sklepie medycznym Opatrunek.eu. Warto zasięgnąć informacji o tym, jak ubiegać się o ich refundację. Pieluchomajtki DAILEE to jeden z tych wyrobów, który zapewnia komfort w nietrzymaniu moczu, chłonąc płyn również podczas aktywności fizycznej.
Przyczyny występowania nietrzymania moczu.
Niektóre sytuacje, wydarzenia życiowe, jak i choroby sprzyjają wystąpieniu nietrzymania moczu. Są nimi:
- przebyte porody siłami natury,
- stan po operacji usunięcia narządów rodnych,
- ingerencje chirurgiczne w obrębie układu moczowego,
- przerost lub nowotwory gruczołu prostaty,
- fizjologiczny proces starzenia,
- otyłość,
- inne choroby przewlekłe;
Naukowcy udowodnili, że częstszemu występowaniu niekontrolowanego oddawania moczu w dorosłym życiu sprzyja również zbyt wczesne sadzanie dziecka na nocnik. Odpowiednim momentem na naukę czystości jest wiek 2,5 roku życia dziecka. Wcześniejsze zmuszanie go do wykonywania tej czynności skutkuje nadwyrężeniem i naciągnięciem mięśni dna miednicy i dalszymi negatywnymi konsekwencjami.
Skutki zaniedbania nietrzymania moczu.
Pielęgnacja ciała i zadbanie o swój organizm w rekomendowany przez lekarzy sposób, zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się schorzenia i umożliwi normalne funkcjonowanie. Negatywnymi skutkami rozwijającego się NTM są zazwyczaj:
- częste infekcje dróg moczowych,
- przewlekłe zmęczenie wynikające z częstych nocnych pobudek,
- dyskomfort w wykonywaniu czynności dnia codziennego,
- niepotrzebne zawstydzenie,
- wycofanie się z dotychczasowo pełnionych ról społecznych;
Warto zatem działać szybko i nie obawiać się rozmowy na temat nietrzymania moczu. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie leczenie, a także oswoić problem, który nadal funkcjonuje w społeczeństwie jako tabu.
Artykuł sponsorowany