Nawożenie dolistne jako zabieg uzupełniający
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nawożenie dolistne jest najlepszym sposobem na uzupełnienie mikroelementów w roślinie. To również optymalna metoda na dostarczenie makroelementów w sytuacji, gdy należy jak najszybciej usunąć ich nieprzewidziane niedobory. Tym niemniej nawożenie dolistne nie zastąpi tradycyjnego nawożenia doglebowego.
Owszem, będzie ono bardzo korzystne, jeżeli chcielibyśmy uzupełnić w roślinach deficyty boru, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu czy cynku – ale już uzupełnianie w ten sposób niedoborów azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu sprawdzi się głównie w postaci interwencyjnej aplikacji. W dłuższej perspektywie czasowej konieczne jest nawożenie doglebowe.
Czy to oznacza, że można całkowicie zrezygnować z nawożenia dolistnego na rzecz doglebowego? Absolutnie nie! Mikroelementy, które dostarczymy roślinom w płynnej postaci, mają kluczowe znacznie dla odpowiedniego wzrostu plonów – również dlatego, że w płynnej postaci są o wiele łatwiej przyswajalne.
Poza tym niektóre mikroelementy to tzw. pierwiastki niemobilne – ich transport z systemów korzeniowych do liści może być bardzo utrudniony. Aplikacja takich substancji bezpośrednio na liście eliminuje ten problem.
Ponadto warto pamiętać, że dokarmianie dolistne sprawdzi się najlepiej w przypadku młodych roślin, które dopiero rosną. Liście starszych roślin pokryte są grubszą warstwą ochronnego wosku, który może utrudniać wchłanianie preparatu.
Nawożenie dolistne – warunki zewnętrzne
Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, są optymalne warunki pogodowe podczas dokarmiania dolistnego.
- Zbyt wysoka temperatura (powyżej 20 stopni Celsjusza) sprawi, że woda, w której rozpuszczony jest preparat, zbyt szybko ulegnie odparowaniu. Z kolei zbyt niska znacznie utrudni pobranie składników pokarmowych. Przyjmuje się, że optymalny zakres temperatury powietrza wynosi w tym przypadku 15-17 stopni Celsjusza.
- Mocny wiatr także jest niewskazany – w tym przypadku nawóz może w ogóle nie trafić na rośliny.
- Wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 60-80%. Nie jest to jednak warunek konieczny, również dlatego, że byłby nie do spełnienia na przykład podczas suszy. Jeżeli jednak suszy nie ma, to mimo wszystko warto się do niego stosować.
- Nawożenie dolistne najlepiej wykonać rankiem lub późnym popołudniem, przed opadnięciem rosy. W skrajnych przypadkach można je również wykonać nocą – ważne tylko, aby liście roślin nie były mokre.
Łatwo zauważyć, że wyżej wspomniane warunki pogodowe są charakterystyczne dla wiosny oraz jesieni, gdy dokarmianie dolistne jest najczęściej wykonywane.
Nawozy dolistne – konieczne do dobrego plonowania
Dobrze dobrane oraz odpowiednio zaaplikowane nawozy dolistne są świetnym sposobem na zwiększenie plonowania. To bezpieczna i efektywna metoda na poprawienie kondycji roślin.