Czy wiesz, że niskie temperatury mogą wzmagać egzemę?

0
76
views
Dry hands with wounds. Hand cream. White background.A question mark is painted on the hands with cream. High quality photo

Uciążliwe objawy egzemy mogą wystąpić u osób w każdym wieku, i to niezależnie od ogólnej kondycji zdrowotnej skóry. Zmiany skórne często pojawiają się w takich miejscach jak dłonie, policzki, łokcie czy łydki, a przy niskiej temperaturze powietrza mogą być szczególnie widoczne i trudne do zaleczenia. Czy temperatura może szkodzić skórze? W pewien sposób tak, zwłaszcza ten skłonnej do atopii!

Jak niskie temperatury mogą osłabiać kondycję skóry?

Czy wiesz, że podczas niskich temperatur egzema na dłoniach, policzkach albo łokciach pojawia się częściej? Dzieje się tak dlatego, że chłód, a w szczególności mróz, przyspieszają utratę nawilżenia. Naruszają one naturalną barierę hydrolipidową, osłabiają umiejętność utrzymywania wody w wewnętrznych warstwach skóry, a w dodatku podrażniają, powodują nieprzyjemne pieczenie i widoczne zaczerwienienia.

Osoby ze skórą skłonną do atopii podczas zimy i niskich temperatur mogą częściej zauważać zmiany skórne, co więcej mogą one wolniej się goić i szybko nawracać. Chłód może wywoływać objawy egzemy nawet u osób, które nie doświadczają niczego podobnego podczas ciepłych miesięcy roku. W tym czasie warto szczególnie zadbać o potrzeby skóry, w tym zwłaszcza o jej nawilżenie.

Egzema na dłoniach, policzkach czy łokciach – najczęstsze objawy

Można wyróżnić co najmniej kilka miejsc, w których objawy egzemy pojawiają się najczęściej. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • zewnętrzną część dłoni;
  • zgięcia łokci;
  • okolice ust i policzków;
  • zgięcia kolan;
  • łydki;
  • plecy;
  • brzuch;
  • skórę głowy;
  • okolice powiek i brwi.

Zmiany skórne początkowo są lekko zaczerwienione i swędzą. Z czasem skóra staje się sucha, często niemalże zrogowaciała lub pokryta białymi płatkami martwego naskórka. Egzema może przybierać postać twardych grudek lub prowadzić do nadmiernego łuszczenia się mocno przesuszonej skóry, której w dodatku często towarzyszy uporczywe swędzenie.

Objawy egzemy skórnej mogą pojawiać się pod wpływem różnych czynników, zanikać, a z czasem znów nawracać, zwykle w tych samych miejscach ciała. Nie sposób się z niej całkowicie wyleczyć, a przy skłonności do atopii warto zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, by zapobiegać występowaniu uciążliwych objawów, zamiast zmagać się z ich łagodzeniem.

Jak radzić sobie z egzemą?

Egzema jest efektem osłabionej bariery hydrolipidowej skóry, bardzo często pod wpływem czynników alergicznych, choć nie tylko. Przy tej nawracającej dolegliwości szczególne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja, dzięki której zmiany nie będą się pojawiać. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o regularnym nawilżaniu skóry, która ma skłonność do szybkiej utraty nawilżenia. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich kosmetyków do ciała, i to nie tylko tych nawilżających.

Objawy egzemy mogą się nasilać, jeśli będziesz stosować niewłaściwie dobrane kosmetyki, w tym zwłaszcza produkty mogące wywoływać podrażnienia przez zawartość alergenów lub zbyt silnych, przesuszających skórę środków myjących. Zwróć uwagę na używane mydła, żele do kąpieli czy wszelakiej maści kremy i upewnij się, że są hipoalergiczne i pozbawione silnych detergentów.

Artykuł sponsorowany.