Motocyklem do pracy i na uczelnię? Poznaj ekologiczną alternatywę dla samochodu

0
666
views

Chcesz wygodnie dojeżdżać do pracy bez względu na dostępność publicznych środków transportu? Utrzymanie samochodu lub sam jego zakup wydaje Ci się zbyt kosztowny? To żaden problem! Powinieneś zastanowić się nad wyborem motocykla. Coraz więcej osób w ostatnich latach decyduje się na jednoślady. Sprawdź, jakie korzyści z tego wynikają i dowiedz się, o czym powinien pamiętać każdy właściciel takiego pojazdu.

 

3 korzyści wynikające z jazdy motocyklem

 

Wybór motocykla zamiast samochodu to coraz częstsza praktyka, zwłaszcza wśród młodszych kierowców. Dzieje się tak nie bez powodu. Wśród najczęściej wymienianych korzyści pojawiają się trzy aspekty:

  • niskie koszty utrzymania pojazdu,
  • łatwe znalezienie miejsca parkingowego,
  • swoboda podczas poruszania się po zakorkowanym mieście.

 

Niskie koszty utrzymania to najczęściej pojawiający się argument przemawiający za wyborem motocykla. Jednoślady, w zależności od pojemności silnika, spalają zdecydowanie mniej paliwa w porównaniu do samochodów. Dodatkowo samo ubezpieczenie OC AC motocykla jest znacznie mniejszym wydatkiem w porównaniu z tym, jakie oferty otrzymują właściciele samochodów. Tu jednak podobnie, jak w przypadku aut, warto pamiętać, że na ostateczny koszt ma wpływ szereg czynników.

 

Drugą zaletą poruszania się na motocyklu jest łatwość w znajdowaniu miejsca postojowego. Dotkliwym problemem właścicieli samochodów, niezależnie od wielkości pojazdu, jest trudność znalezienia przestrzeni parkingowej. Kwestia ta jest szczególnie uciążliwa w centrum miast czy na osiedlach, gdzie takie poszukiwania trwają często nawet 20-30 minut. Parkowanie motocyklem jest znacznie łatwiejsze. Niewielkie w porównaniu z autem gabaryty są więc sporym atutem.

 

Korzyścią wynikającą z poruszania się motocyklem po mieście jest również możliwość omijania korków. Wybierając jednoślad, można skutecznie i szybko ominąć niemal każdy zator na drodze. Motocykliści mogą przejeżdżać obok stojących w korkach samochodów. Dodatkowo mają oni również przywilej, który pozwala na poruszanie się BUSpasami. W ten sposób, w godzinach szczytu można pokonać wyznaczoną trasę znacznie szybciej, niż autem.

 

Kto może zostać kierowcą motocyklu?

 

Osoby dorosłe, które chcą prowadzić motocykl, mają kilka możliwości. Pierwszą z nich jest zdobycie prawa jazdy kategorii B. Pozwala ono na poruszanie się nie tylko samochodem, ale również jednośladem. Warto jednak pamiętać, że maksymalna pojemność silnika w tym przypadku nie może przekraczać 125 cm³, a jego moc nie powinna być większa niż 11 kW. Dodatkowym ograniczeniem jest stosunek mocy do masy motocykla. Jest to dokładnie 0,1 kW/kg. Przed pierwszą jazdą motocyklem warto zdecydować się na lekcje dodatkowe. W ten sposób można poznać najważniejsze techniki i oswoić się z maszyną. Należy mieć bowiem świadomość, że poruszanie się jednośladem zdecydowanie różni się od prowadzenia samochodu.

 

Osoby pełnoletnie mogą poruszać się motocyklem także po uzyskaniu prawo jazdy kategorii A2. Wymaga to przejścia kursu teoretycznego oraz praktycznego, a następnie otrzymania pozytywnych wyników na egzaminie. Uzyskane w ten sposób uprawnienia dają natomiast większe możliwości niż kategoria B. Możliwa jest wówczas jazda jednośladem z silnikiem o mocy nieprzekraczającej 35 kW. Ważne jest także zachowanie stosunku mocy do masy motocykla na poziomie 0,2 kW/kg. A2 uprawnia również do poruszania się pojazdami trójkołowymi, których moc nie jest większa niż 15 kW.

 

Trzecią z dostępnych opcji jest prawo jazdy kategorii A, które daje nieograniczone możliwości w zakresie prowadzenia motocyklu. Dotyczy to nawet modeli z wózkami bocznymi oraz trójkołowców. Warto jednak zaznaczyć, że o takie uprawnienia mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 20 lat i mają już prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat. Jeżeli kandydat wcześniej nie miał uprawnień na motocykl, wówczas musi mieć ukończone 24 lata.

 

O czym powinien pamiętać każdy właściciel motocykla?

 

Wybór motocykla zamiast samochodu to nie tylko swoboda i możliwość szybkiego przemieszczania się po zakorkowanym mieście. Decydując się na taki pojazd, należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, które stanowi ochronę. Podróżując samochodem, kierowcę i pasażerów chronią pasy, poduszki powietrzne i szereg systemów bezpieczeństwa. Najważniejsze dla motocyklisty jest odpowiednie ubranie oraz kask z atestem. Strój powinien mieć specjalne wzmocnienia i usztywnienia, które amortyzują upadki i chronią przed poważnymi urazami. Niezwykle ważne jest również dopasowanie kasku, który stanowi ochronę dla głowy.

 

Na właścicielach jednośladów spoczywa również konieczność wykupienia obowiązkowej polisy OC. Zastanawiasz się, czy będzie to duży wydatek? Składkę obliczysz w kalkulatorze OC AC na rankomat.pl. Korzystając z kalkulatora, należy podać podstawowe informacje dotyczące samej maszyny, jak i przyszłego kierowcy. W ten sposób można uzyskać dostęp do wielu ofert OC różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Porównując poszczególne propozycje, można dopasować tę, która będzie najkorzystniejsza – zarówno pod względem warunków, jak i samej ceny. Można także rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC. Pozwala ono zabezpieczyć motocykle przed kradzieżą, czy ich uszkodzeniem np. na parkingu.

 

 

 

Materiał zewnętrzny.