Nawóz wiosenny na trawnik — wybierz świadomie moc składników odżywczych
Jak powinno wyglądać wiosenne nawożenie trawnika?
Bardzo istotne dla powodzenia całego procesu jest regularne nawożenie trawnika przez cały sezon wzrostu, zwykle co około 6-8 tygodni. Taka praktyka pozwala utrzymać trawnik w dobrej kondycji przez cały sezon.
Bardzo istotne jest także samo aplikowanie nawozu tak, aby zapewnić równomierne uwalnianie składników odżywczych w glebie:
- liczyć się będzie rozłożenie nawozu równomiernie na powierzchni trawnika, aby uniknąć miejscowych przepalenia trawy lub niedoborów składników odżywczych;
- nie warto przesadzać z dawką nawozu: więcej nie zawsze znaczy lepiej; nadmierne nawożenie może spowodować uszkodzenia trawy, a nawet zanieczyszczenie środowiska naturalnego;
- koniecznie należy dobrać odpowiednią technikę aplikacji, można użyć rozpylacza lub rozsypać nawóz równomiernie za pomocą specjalnego rozsiewacza.
- warto także pamiętać o wyborze dobrej pogody do nawożenia, staramy się nawozić trawnik przed deszczem lub podlewać go bezpośrednio po nawożeniu, aby składniki odżywcze mogły wsiąknąć w glebę.
Regularne pielęgnacja powierzchni trawnika
Warto oczywiście odpowiednio nawozić trawnik wiosną, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że o pielęgnacji trawnika myślimy przez cały sezon, a nie tylko na początku roku. Latem i jesienią również wskazane są różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają cieszyć się coraz piękniejszym trawnikiem. Konieczne jest regularne jego koszenie, nawadnianie (jeśli jest taka potrzeba), a także oczyszczanie (np. z liści lub innych zabrudzeń). Efektywność nawożenia ma ogromne znaczenie, natomiast nie jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na to, jak prezentuje się trawa.