Pracownicy, którzy dotychczas otrzymywali pensję w gotówce w kasie firmy, niedługo zdecydują, czy chcą pozostać przy dzisiejszej formie poboru, czy też zdecydują się wybrać opcję przelewów na konto bankowe.
Do zdecydowania się zmusza ich nowelizacja w Kodeksie pracy, która stanie się obowiązująca już na początku stycznia.
„Czy pracownik może złożyć wniosek do pracodawcy o wypłatę pensji do rąk własnych? Czy firma pracownika może odmówić mu wyboru sposobu płatności wynagrodzenia za pracę?” – takie pytania w interpelacji do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zadał poseł Kukiz’15 Krzysztof Sitarski.
Otrzymał odpowiedź, że „generalną zasadą przewidzianą w Kodeksie pracy jest, że wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika”, a wyjątki od tej zasady mogą zaistnieć, jeżeli stanowi tak układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.
Jednak już wkrótce ten przepis się zmieni. Jak podaje TVN24 BiS, obowiązującą zasadą będzie dokonywanie wypłaty wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Wypłata w gotówce stanie się wyjątkiem.
Pracodawcy mają czas do 21 stycznia 2019 r., by o zmianach poinformować pracowników otrzymujących dotychczas wynagrodzenie za pracę do rąk własnych. Osoby, które nadal będą chciały otrzymać wypłatę w gotówce, w ciągu 7 dni od otrzymania informacji o pracodawcy będą musiały złożyć wniosek w tej sprawie.
Nowe zasady nie obejmują wynagrodzenia otrzymywanego za wypełnienie umowy cywilnoprawnej, np. umowy-zlecenia.