Korzystanie z odbiornika telewizyjnego czy radiowego nie jest zwolnione z opłaty, ale wiele osób uchyla się od płatności, co powoduje straty w budżecie. W tej chwili trwają prace ws. zmiany finansowania mediów publicznych.
Najprawdopodobniej nie będzie już abonamentu, ale opłata medialna, jaką będziemy uiszczać w momencie rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS. Co więcej płacić będzie każdy bez względu na to czy posiada któryś z odbiorników czy nie.
Dlaczego za media mają płacić osoby, które nie posiadają telewizora lub radia? Otóż na to pytanie odpowiada szef resortu kultury.
– ,,Mając na uwadze m.in. powszechny dostęp do urządzeń służących do odbioru treści, należy zauważyć, że oderwanie opłaty od faktu posiadania odbiornika jest całkowicie uzasadnione (…) Przykładowo, od 1 stycznia 2013 r. nowy system abonamentowy obowiązuje w Niemczech, opłata jest ponoszona przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców niezależnie od posiadania przez te podmioty odbiornika.
W Finlandii wprowadzono specjalny podatek audiowizualny uiszczany przez każdego podatnika podatku dochodowego niezależnie od faktu posiadania przez niego odbiornika .” – powiedział Piotr Gliński.
Niemniej w tej chwili ta kwestia jest rozważana. Ostatnie decyzje dopiero zapadną.
Wiadomości, Julian Orleańsy