Początek roku to dobry czas na plany – również te dotyczące Twojego ogrodu. W styczniu warto zatem dowiedzieć się, jakie prace ogrodowe czekają na Ciebie w najbliższych miesiącach oraz które produkty do pielęgnacji roślin przydadzą się w kolejnych porach roku. Jeśli zastanawiasz się, skąd czerpać w tych kwestiach informacje, ten tekst został stworzony dla Ciebie.
Nie jest prawdą, że najważniejszymi miesiącami dla ogrodnika są te wiosenne i letnie. Każdy miesiąc to nowe obowiązki i możliwości, o których warto pamiętać, jeśli zależy Ci na zdrowiu oraz estetyce Twojego ogrodu. Dlatego Ziemovit przygotował dla Ciebie szczegółowy kalendarz, dzięki któremu będziesz wiedział:
- jakie prace czekają na Ciebie w każdym miesiącu?
- jakie rośliny wymagają w danym miesiącu szczególnej uwagi?
- kiedy siać/zasadzać rośliny?
Dzięki naszemu kalendarzowi ogrodnika Twój ogród będzie żył przez cały rok – nie tylko wiosną i latem.
Styczeń–luty: zabezpieczanie roślin przed mrozem
Mimo że zima to faktycznie czas, w którym rośliny odpoczywają przed wiosną i latem, i tak w pierwszych dwóch miesiącach roku masz sporo zadań do wykonania. Po pierwsze styczeń to ostatni dzwonek, by zabezpieczyć rośliny przed niskimi temperaturami oraz mroźnym wiatrem.
Na początku miesiąca możesz rozpocząć bielenie drzewek owocowych (jabłoni, śliwy, gruszy), co pozwoli zabezpieczyć te rośliny przed pękaniem kory. Warto także owinąć drzewka i krzewy owocowe w dodatkowy materiał izolacyjny, taki jak agrowłóknina czy słoma – nie należy jednak używać do tego celu folii, która nie przepuszcza powietrza, w efekcie czego roślina pod nią nagrzewa się i otrzymuje sygnał, że może rozpocząć wegetację. Takie przedwczesne „wybudzenie się” drzewka może prowadzić do obumarcia rośliny.
Z kolei w lutym, oprócz dalszego dbania o ochronę roślin, należy rozpocząć przycinanie drzew owocowych i krzewów do ok. 1/3 długości pędów – warto usuwać przede wszystkim te uszkodzone przez mróz lub rosnące do środka krzewu. Gdy pod koniec lutego rozmarznie ziemia, możesz rozpocząć nawożenie iglaków, w czym pomocny okaże się nawóz granulowany do iglaków Ziemovit.
Warto również pamiętać o tym, aby w zimie nie pozwolić na powstawanie skorupy śnieżnej na trawniku, ponieważ może tworzyć się pod nią pleśń śniegowa, która oszpeci Twój trawnik wiosną.
Marzec–kwiecień: wiosenne porządki oraz pierwsze sianie
Po względnym odpoczynku w styczniu i lutym następne 2 miesiące to dla Ciebie czas wysilonej pracy. W ogrodzie rozpoczynają się wielkie porządki:
- czyszczenie donic, pojemników i skrzynek na kwiaty,
- zdejmowanie zimowych zabezpieczeń z roślin,
- zgrabienie resztek liści oraz obumarłej trawy,
- przekopywanie rabatek i nawożenie ich naturalnym kompostem,
- usuwanie martwych lub chorych pędów i gałęzi.
Z kolei pod koniec marca i na początku kwietnia zazwyczaj gleba jest już rozgrzana po zimie, dzięki czemu można zacząć przygotowywanie jej do siewów, czyli wzruszyć i wyrównać jej powierzchnię. Warto również zadbać o trawnik, który często po zimowych miesiącach potrzebuje pomocy. Przede wszystkim należy zabezpieczyć go przed chwastami – najbardziej uniwersalnym środkiem będzie Chwastox Trio 540 SL.
Pierwszych siewów można dokonywać już na przełomie marca i kwietnia, w tunelach foliowych lub szklarniach. Natomiast kwiecień to czas siewów oraz sadzenia m.in.:
- większości gatunków warzyw – np. grochu, cebuli, marchwi, pietruszki, bobu;
- letnich roślin cebulowych – dalii, lilii, mieczyków;
- drzewek i krzewów owocowych – borówek, truskawek, porzeczki.
Marzec i kwiecień wiążą się z wieloma obowiązkami, ale możesz być spokojny – efekty Twojej pracy zachwycą Cię już za chwilę.
Maj–czerwiec: rozkwitająca przyroda i dużo pracy
O ile w marcu i kwietniu miałeś do czynienia z ogrodem, który dopiero dochodzi do siebie po zimie, o tyle w maju i czerwcu oglądasz go w pełnej okazałości. W maju możesz zebrać już pierwsze warzywa, takie jak:
- sałata,
- szczypiorek,
- rzeżucha,
- szparagi.
Majowe prace ogrodowe to kontynuacja tego, co robiłeś w kwietniu – dbasz o stan zasianych lub zasadzonych przez ciebie roślin. Chodzi tu przede wszystkim o takie zabiegi, jak:
- usuwanie chwastów,
- obserwowanie, czy na roślinach nie pojawiają się choroby,
- regularne koszenie trawnika,
- formowanie drzewek i krzaków owocowych (jeśli nie zrobiłeś tego w marcu, to ostatni dzwonek).
Maj i czerwiec stanowią także dobry czas do nawożenia warzyw, tak aby zapewnić im niezbędne składniki mineralne na następne miesiące wegetacji. W tym celu warto skorzystać z uniwersalnego granulowanego nawozu ogrodniczego Ziemovit, którego dodatkowym atutem jest to, że podnosi on odporność roślin na grzyby. Przy nawożeniu warto pamiętać, aby unikać rozsiewu w sytuacji, gdy rośliny są mokre.
W czerwcu, bardzo ciepłym miesiącu, szybko rozwijają się wszelkiego rodzaju wirusy, pasożyty oraz inne szkodniki, które dotąd mogły jeszcze pozostawać uśpione. Tak w przypadku młodych drzewek czy krzewów owocowych, jak i starych istnieje niebezpieczeństwo zachorowania. Warto szybko reagować na wszelkie przebarwienia liści lub owoców, gdyż w czerwcu rozpoczynają się zbiory truskawek, które (w zależności od warunków pogodowych) potrwają jeszcze tylko miesiąc.
Lipiec–sierpień: owocowe szaleństwo i dbanie o trawnik
Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się duży sad, to letnie miesiące są dla Ciebie czasem wytężonej pracy przy zbiorach. W lipcu kończy dojrzewać wiele popularnych gatunków owoców:
- czereśnie,
- maliny,
- porzeczki,
- wiśnie,
- morele.
Warto przy tym pamiętać o regularnym usuwaniu martwych owoców z drzew lub trawy wokół nich, tak aby nie stanowiły one siedliska chorób oraz owadów przeszkadzających w pracy. Jeśli zaś hodujesz winorośl, to lipiec jest dobrym momentem na:
- usuwanie tzw. pasierbów, czyli młodych pędów nadmiernie zagęszczających krzew,
- wycinanie z pędów owocujących liści zasłaniających grona.
Natomiast sierpień to czas obfitych zbiorów warzyw. W Twoim przydomowym ogródku pojawiają się gotowe do spożycia:
- cukinie,
- kabaczki,
- ogórki,
- fasolka szparagowa.
Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu warto, abyś zadbał o Twój trawnik – gorące lato może go wysuszać i wyniszczyć. Dlatego oprócz regularnego podlewania pomyśl wówczas o zakupie nawozu granulowanego do trawników Ziemovit, zwiększającego gęstość trawy oraz zapewniającego jej niezbędne składniki odżywcze.
Wrzesień–październik: jesienne zbiory i jesienne porządki
Mimo tego, że dni są coraz krótsze i chłodniejsze, przyroda we wrześniu nadal żyje – co oznacza, że i Ty nie przestajesz dbać o swój ogród. Wczesna jesień to okres, w którym warto zebrać warzywa ciepłolubne, czyli:
- pomidory,
- paprykę,
- melony,
- bakłażany.
Termin tych zbiorów jest istotny – pierwsze delikatne przymrozki mogą spowodować zniszczenie całego plonu warzyw. Nie musisz czekać na moment, w którym papryka czy pomidor dojrzeją, wystarczy przechować je w ciepłym, zacienionym miejscu, aby powoli stały się jadalne. Z kolei październik to czas ostatnich zbiorów jabłek i gruszek z odmian jesiennych.
Wrzesień i październik to jednak przede wszystkim okres porządków i przygotowywania ogrodu do zimowego snu:
- przycinania pędów roślin doniczkowych, które będą zimowały w pomieszczeniach (m.in. fuksji, psianki),
- ostatniego koszenia trawników,
- zbierania opadłych liści, aby nie gniły i nie wywoływały chorób trawników.
W październiku warto również zacząć przygotowywać rośliny w ogrodzie do zimy np. ochronić iglaki przed chorobami dzięki nawozowi krystalicznemu przeciwko brązowieniu igieł.
Listopad–grudzień: pierwsze prace ochronne i dbanie o ptaki
W ostatnich miesiącach roku kluczową rolę w pracach ogrodowych odgrywa zabezpieczanie roślin przed mrozami, dzięki czemu wiosną powrócą one do życia bez żadnych problemów:
- ocieplenie pni drzew owocowych (zwłaszcza tych świeżo zasadzonych),
- ochrona roślin ozdobnych sadzonych jesienią (np. krzewów magnolii, róży),
- bielenie drzew.
Przed przystąpieniem do tych prac upewnij się jednak, że wybrałeś do tego dobry moment – zbyt wczesne pobielenie drzew lub pokrycie krzewków agrowłókniną osłabi rośliny. Nie rezygnuj również z dbania o nawodnienie roślin. Drzewa i krzewy podlewamy aż do momentu zamarznięcia gleby, tak aby przed zimą, w której narażone są na wysuszenie, miały one szansę jak najbardziej się nawodnić.
W grudniu, po obfitych opadach śniegu, można również dokarmiać ptaki – zaowocuje to w kolejnych miesiącach, kiedy przyzwyczajone do Twojego ogrodu wróble czy sikorki będą wyłapywały szkodliwe insekty oraz pasożyty. Warto robić to dobrze, aby nie zaszkodzić tym pożytecznym zwierzętom.
- Do dokarmiania należy używać produktów naturalnych (kasze oprócz pęczaku, zboże, ziarna słonecznika).
- Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi, gdyż są dla nich szkodliwe.
- Karmniki dobrze zawieszać na takiej wysokości i w takim miejscu, aby przylatujące ptaki nie stanowiły łatwego celu dla drapieżników.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jakie prace czekają na Ciebie w ciągu roku oraz jakie produkty najlepiej nadają się do ochrony oraz odżywiania Twoich roślin, to sprawdź Kalendarz Ziemovit, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych porad.