Zielony Dziennik

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zbudowało fabrykę ekologicznego pelletu

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zbudowało w Trzciannem (województwo podlaskie) zakład produkcji ekologicznego pelletu. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce dwudziestego pierwszego czerwca bieżącego roku.

 

Pellet to ekologiczny materiał opałowy, który wiele osób wykorzystuje do ogrzewania domów.

Interesujące jest to, w jak ciekawy sposób połączono ochronę miejscowego gatunku ptaków z możliwością zarabiania pieniędzy i stworzenia miejsca pracy.

 

Każdego roku zakład w Trzciannem, zlokalizowany przy ulicy Nowej 2, będzie produkował ok. 4.5 tys. ton pelletu. Będzie on powstawał z biomasy. Surowiec na nią będzie pochodził z koszenia biebrzańskich łąk przez pracowników OTOP i miejscowych rolników.

 

Dzięki okresowemu wykaszaniu w okolicy będą mogły przetrwać obszary podmokłych łąk. Są one niezbędne do przetrwania wodniczki – jednego z najrzadszych ptaków wróblowych, jaki występuje w Europie. Podmokłe łąki to jedyne miejsce, w jakim te rzadkie ptaki chcą zakładać swoje siedliska.

 

Na terenie Polski występuje między innymi dwadzieścia pięć procent samców wodniczki. Dlatego też na Polsce spoczywa największa odpowiedzialność za stworzenie warunków, które umożliwią ptakom przetrwanie.

 

Dzięki realizacji projektu „Zarządzanie siedliskiem wodniczki poprzez wdrożenie zrównoważonych systemów zagospodarowania biomasy” w dolinie Biebrzy powstanie szereg siedlisk dla tego rzadkiego gatunku, a biomasa, która powstaje podczas zabiegów ochronnych, zostanie przerobiona na ekologiczny pellet.

Dzięki dochodom osiąganym przez zakład, możliwe będzie także finansowanie długofalowej ochrony przyrody w tym pięknym rejonie kraju.

 

ZielonyDziennik.pl, ml