Słuchanie muzyki aktywuje wiele połączeń w mózgu. Pewne gatunki muzyczne są odbierane w inny sposób. Dowiedli tego naukowcy z Finlandii, Danii i Wielkiej Brytanii. Zespół badaczy opracował nową metodę badania przetwarzania muzyki w mózgu. Pozwala lepiej zrozumieć złożoną dynamikę połączeń mózgu.
Grupa naukowców kierowana przez dr Vinoo Alluri z Uniwersytetu w Jyvaskyla rejestrowała odpowiedzi mózgu uczestników badań. Podczas testów słuchali piosenek należących do różnych gatunków muzycznych, m.in. Vivaldiego. Badania wykazały, że melodie aktywowały obszary mózgu odpowiedzialne za słuch i zdolności ruchowe.
Co więcej, obszary mózgu odpowiadające za ocenianie i opinie estetyczne także były aktywne podczas słuchania. Śpiew i muzyka instrumentalna są przetwarzane przez mózg w inny sposób, co jest potwierdzeniem innych badań prowadzonych w tym zakresie już wcześniej. Podczas gdy muzyka instrumentalna aktywuje głównie część mózgu odpowiadającą za słuch, śpiew aktywuje przede wszystkim lewą półkulę.
Stąd też naukowcy wysnuli wniosek, że ta część mózgu odpowiada za zdolność do przetwarzania słuchanych tekstów. Badanie jest bardzo istotne, ponieważ po raz pierwszy udało się zaobserwować podobne reakcje w trakcie ciągłego słuchania muzyki.
Przeprowadzenie tego typu badań okazało się możliwe dzięki wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Zdaniem dr V. Alluri nowa metoda badawcza jest bardzo istotnym narzędziem, które może zostać wykorzystane do obserwowania reakcji mózgu na muzykę, mowy i inne dźwięki.