Nie chodzi o wyjątkowo grube osoby, a jedynie tych, którzy mają lekką nadwagę – donoszą kanadyjscy naukowcy, którzy przez 12 lat przebadali ponad 11 tys. osób powyżej 25. roku życia.
Co ciekawe, równolegle prowadzone badania w USA potwierdzają to odkrycie. Wyniki opublikował magazyn "Obesity". Na czym polega fenomen dłuższego życia osób z lekką nadwagą? Na łatwiejszej rekonwalescencji po przebytych chorobach.
Ludzie starsi częściej chorują, organizm szybciej zużywa zapasy energii. Jeżeli ktoś ma ich mało, choroby poważnie osłabiają jego organizm. Ci którzy mają ich więcej, zużywają zapasy i łagodniej znoszą chorobę – tłumaczą naukowcy.
Jak się okazało osoby z niedowagą i dużą nadwagą są bardziej zagrożone negatywnymi skutkami nawet banalnych schorzeń w późniejszym wieku. Indeks masy ciała (BMI) uważany za prawidłowy to 18,5 do 24,9. Ludzie z BMI powyżej 35 umierali 1,36 częściej niż ci z normalnym. Jednak badani z BMI pomiędzy 25 a 30 byli obarczeni mniejszym ryzykiem śmierci (0,83) niż ci o prawidłowej wadze – informują badacze.
Czy to oznacza, że powinniśmy czym prędzej przytyć? Kto kocha kobiety z chorobliwą nadwagą Jeżeli nawet dodatkowe kilogramy chronią ludzi w średnim i podeszłym wieku nie oznacza to, że ci o prawidłowej masie ciała powinni przytyć – stwierdził współautor badania prof. Mark Kaplan ze stanowego uniwersytetu w Portland.
Opisując badane osoby brano pod uwagę czynniki takie jak płeć, wiek, aktywność fizyczną i nawyk palenia . Posługiwano się danymi gromadzonymi na potrzeby National Population Health Survey.
JS