Konstruktorzy i naukowcy z DARP’a postawili sobie sztywne kryteria związane z projektowaniem robotów. Czy żołnierz idealny pod postacią szybkiego, samo regenerującego się cyborga stanie się rzeczywistością?
Defense Advanced Research Projects Agency - Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych
Na stronach projektu pilotowanego przez DARPA związanego z rozwojem robotyki można zapoznać się z założoną strategią. Naukowcy agencji stawiają tezę, że roboty są gwarantem efektywniejszego wykorzystania pewnych predyspozycji ludzkich adaptowanych w konstrukcje mechaniczne.
Na chwilę obecną możliwości te nie są jednak w pełni stosowane. Porównując mobilność i zdolności manipulacyjne organizmów żywych do analogicznych cech robotów te wypadają w rankingu słabo. Ponadto projektowanie i produkcja obecnych systemów robotycznych jest czasochłonna, a ich koszty plasują się na wysokim poziomie. Naukowcy z DARPA zakładają, że jeśli ograniczenia te zostały by pokonane, roboty mogłyby efektywnie pomóc w realizacji operacji wojskowych.
Przesłanka ta stała się motorem intensyfikacji prac nad udoskonaleniem funkcjonowania konstruowanych robotów w ramach programu M3.
M3 (Maximum Mobility and Manipulation - Maksymalna Mobilność i Manipulacja). Ideą programu jest adaptacja myśli technologicznej oraz postępu naukowego i inżynieryjnego w robotykę. Realizowane to będzie przez stworzenie optymalnej infrastruktury dla szybkiego projektowania i wytwarzania systemów robotów, z ukierunkowaniem na takie aspektyjak zwiększenie ich mobilność oraz predyspozycji manipulacyjnychw środowisku naturalnym. W projekciewykorzystuje się coraz to nowsze metody produkcyjne oraz algorytmy sterowania wcelu podnoszenia efektywności mobilności i zdolności manualnych robotów.
W artykule przedstawiono wybrane modele robotów autorstwa projektantów DARP’a, które są efektem programu M3. Pierwszy model jest aktualny rekordzistą prędkości. Na bieżni osiąga wynik ok. 29 km/h. Pierwowzorem motoryki tego robota są ruchy geparda, co prawda jeszcze daleko mu do harmonii układu odniesienia ale naukowcy są dobrej myśli.
Kolejnym robot może być skutecznie wykorzystywany w obszarach związanych z logistyką. Jego funkcjonalność określona jest w ramach prac biurowych i nie tylko .. . Potrafi on w sposób autonomiczny wykonać 18 różnych zadań manualnych. Struktura i samodzielność maszyny bazuje na wbudowanych wizualnych i dotykowych sensorach. Ten egzemplarz wyróżnia się spośród robotów wyrazistymi zdolnościami manualnymi… i mógłby zastąpić niejedną recepcjonistkę.
maxmania.pl Dla www.Zd24.pl