14 grudnia 2011 roku zmarł wybitny łodzianin – Boris Chertok. Ten utalentowany konstruktor rakiet i twórca sowieckiego programu kosmicznego urodził się w 1912 roku w Łodzi w żydowskim domu. Z powodu I wojny światowej jego rodzina emigrowała do Moskwy.
Po zakończeniu II wojny Światowej uczestniczył w badaniu niemieckich technologii rakietowych V1 i V2. Wstąpił do NII-88 – biura badań nad radzieckim programem kosmicznym na czele którego stał Siergiej Korolow. Chertok pełnił obowiązki jego zastępcy aż do śmierci przełożonego w 1966 roku.
W latach 50 zajmował się systemów kontroli międzykontynentalnych rakiet balistycznych.
Odegrał ważną rolę w tworzeniu Sputnika – sztucznego satelity Ziemi. Był to punkt zwrotny nie tylko w naukowej karierze łodzianina ale też w militarno – politycznej grze między Ameryką i ZSRR jak i w losach naszej planety. Przyczynił się do projektu wysłania pierwszego człowieka w przestrzeń kosmiczną.
Chertok i jego geniusz przyczynił się znacząco do rozwoju radzieckiej kosmonautyki. Był zaangażowany w projektowanie pojazdów kosmicznych Wostok, Woschod i Sojuz, bezzałogowych sond na Księżyc, Marsa i Wenus, pierwszej radzieckiej stacji kosmicznej Salut.
Boris znał najlepiej strzeżone tajemnice militarno – naukowe Rosji. Był przez to izolowany. Informacje o istnieniu naukowca były ukrywane, a on sam nie mógł wyjeżdżać za granicę. Jego nazwisko nigdy nie było podawane do wiadomości publicznej. Świat usłyszał o tym człowieku dopiero w 1987 roku, czyli 30 lat po wystrzeleniu Sputnika.
Chertok zmarł w środę 14 grudnia 2011. Przyczyną zgonu były komplikacje po niedoleczonym zapaleniu płuc.
Mało łodzian, a nawet Polaków wie o pochodzeniu genialnego uczonego. Na Wikipedii nie ma nawet artykułu w języku polskim opisującego jego osobę.
Blanka Rogowska