Zielony Dziennik

Trochę o opalaniu

Nadchodzi lato- czas w którym zarówno kobiety jak i mężczyźni chcą wyglądać korzystnie. Teraz spędzamy dużo czasu na powietrzu, ponieważ chcemy, by nasza skóra nabrała brązowego koloru.

Promienie słoneczne mogą być jednak niebezpieczne. Warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego opalania.
Każdy z nas powinien mieć w swojej kosmetyczce krem z filtrami UVA, jak i UVB. UVA stanowią aż 95 proc. całego promieniowania, przenikają przez szyby, docierają do skóry właściwej, a tam niszczą kolagen, elastynę oraz DNA komórek. Są także odpowiedzialne za podrażnienia; UVB docierają tylko do naskórka, ale wywołują rumień, odpowiadają także za raka. Są zatrzymywane przez szyby, filtrowane przez chmury, a ich największe natężenie występuje w godz. 10-15, dlatego też wówczas nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz, obowiązkowo należy nosić okulary przeciwsłoneczne, oraz kapelusze, które są w tym sezonie wyjątkowo modne.

Podczas długiego spaceru na słońcu musimy także uważać na poparzenia. Nie tylko psują wygląd i wakacje, ale także jak wykazały badania pięciokrotne poparzenie skóry słońcem aż dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Szczególnie narażone na działanie słońca są czoło, nos, ramiona, dekolt oraz okolice, gdzie nagie ciało graniczy z ubraniem, dlatego warto dbać o te części ciała, w czasie upałów powinno się stosować krem z filtrem.
Jeśli decydujemy się na stosowanie kremów wodoodpornych musimy pamiętać, że są one bardziej szkodliwe, ponieważ zawierają dużo szkodliwych substancji. Formuła kosmetyków wodoodpornych oznacza tylko tyle, że po około 20 minutach spędzonych w wodzie zachowują one 50 % swojej skuteczności, dlatego też po każdej kąpieli powinno się dołożyć kolejną warstwę kremu.
Po powrocie do domu trzeba wziąć prysznic i zabezpieczyć skórę łagodzącym środkiem, np. balsamem po opalaniu. Należy także umyć włosy i wetrzeć w nie odpowiednią odżywkę, aby zapobiec ich wysuszeniu.
Kremem z filtrem należ się smarować co 2- 3 godziny, ponieważ mniej więcej tyle trwa działanie filtrów. Co istotne kremy należy nakładać 20 min przed wyjściem, ponieważ tyle czasu potrzebują, aby wchłonąć w skórę. Kosmetyki należy nakładać na suchą, oczyszczoną skórę, najlepiej nagą, ponieważ wtedy nie pobrudzi się kostium i będzie można zadbać o każdą część ciała.

Jeśli nasza cerę jest skłonna do podrażnień, a z ostatnich badań wynika, że już prawie 50% procent ludzi ma taką skórę, należy o nią szczególnie dbać. Istnieją preparaty, które są wyposażone w filtry, oraz składniki łagodzące.
Jeśli za dużo czasu spędziło się na słońcu, po powrocie do domu należy koniecznie wziąć chłodny prysznic, ale nie lodowaty, ponieważ można doznać szoku termicznego. Należy także zmyć kremy i olejki, a posmarować sie specjalnym preparatem przeznaczonym dla skóry po opalaniu. Nie wolno smarować poparzonej skóry ciężkimi i tłustymi kremami.

Każdy z nas chce dobrze wyglądać, dużo czasu spędza na słońcu, warto dbać o swoją skórę, by jej nie sparzyć należy smarować się odpowiednimi kremami z filtrem, należy także pić dużo płynów. Postarajmy sie, by słońce nie było naszym wrogiem.

www.ZielonyDziennik.pl, Aneta Świderska