Aby samochód robił wrażenie, musi być czysty nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Chociaż zabrudzenia na karoserii widać najlepiej, wnętrze świadczy o użytkowniku, ma też wpływ na zdrowie podróżujących w pojeździe osób.
Kurz, wilgoć i plamy wpływają negatywnie na komfort podróżowania.
Wiosenne porządki wewnątrz samochodu najlepiej zacząć od wyjęcia wszystkiego, co znajduje się w środku, by ułatwić sobie proces czyszczenia. Należy nie tylko wyjąć dywaniki, ale również wszystkie przedmioty znajdujące się w schowkach i kieszeniach (ma to również pozytywny wpływ na ekologię, gdyż zwykle okazuje się, że połowa przewożonych przedmiotów jest zbędna, dzięki czemu po czyszczeniu auto jest lżejsze i zużywa mniej paliwa…).
Następnie można przystąpić do odkurzania. Oprócz podłogi, warto odkurzyć fotele, szczególnie dokładnie odkurzając wszelkie ich szczeliny. Oprócz okruszków jedzenia, na fotelach i zagłówkach znajdziemy włosy oraz pyłki, a osoby przewożące zwierzęta – sierść. Podczas odkurzania można odnaleźć duże ilości monet i innych przedmiotów, o istnieniu których nie miało się pojęcia, dlatego czynność tę można powierzyć dzieciom, w zamian za obietnicę przekazania im wszystkich odnalezionych przez nie pieniędzy.
Gdy fotele, podłoga, wykończenia i bagażnik są już odkurzone, rozpoczynamy czyszczenie zabrudzeń tapicerki środkiem przeznaczonym do czyszczenia tapicerek. Zwykle sprzedawane są w formie pianki w sprayu, którą po kilku sekundach od nałożenia ściera się szmatką lub też sprayu, który należy rozetrzeć na zabrudzonym miejscu i usunąć odkurzaczem. Proces czyszczenia i pielęgnacji skóry opisaliśmy w tym artykule.
Nie zapominajmy tez o plastikach i drewnie. Środki przeznaczone do czyszczenia kokpitów usuwają zabrudzenia, kurz, nabłyszczają powierzchnię (dostępne są też kosmetyki dające matowy efekt) i zabezpieczają przed szybkim zakurzeniem czyszczonych miejsc. Warto wyczyścić wszystkie szczeliny, by np. otwarcie uchwytu na napoje nie psuło efektu czystego samochodu. Pamiętajmy też o pokrętłach, wlotach powietrza i schowkach oraz uchwytach do nawigacji i telefonów. Podczas stosowania preparatów w okolicach szyb, zamiast rozpylać je na powierzchnię, lepiej nanieść je na ściereczkę, aby nie pozostawiły śladów na szybie.
Mycie szyb nie polega jedynie na czyszczeniu ich od zewnątrz. Kurz, papierosowy dym i wilgoć sprawiają, że szybko pogarsza się widoczność w pojeździe i należy wyczyścić szyby także od środka. Tłustą powłokę najlepiej usuwać za pomocą pianek i sprayów, ścieranych następnie bawełnianą ściereczką. Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich szyb w samochodzie, można nanieść na nie preparaty zapobiegające ich parowaniu (pamiętając, że przynajmniej jedna z szyb w aucie powinna nie być nim pokryta).
Po tych wszystkich czynnościach otrzymujemy efekt w postaci idealnie czystego wnętrza pojazdu. Ładny zapach, utrzymujący się po czyszczeniu nie jest atrakcyjny dla zwierząt, które nie będą próbowały dostać się do auta, jeśli poczują w nim zapach żywności (a wtedy mogą zniszczyć pojazd, np. przegryzając kable). Aby zachować opisany efekt jak najdłużej, warto zaopatrzyć się w nawilżane ściereczki do szyb i kokpitu, które można wykorzystać do utrzymywania czystości pomiędzy porządkami w samochodzie.
www.zielonydziennik.carfocus.pl