Większość za zmianami w kompetencjach prezydenta i rządu

0
1522
views

55 proc. respondentów uważa, że w konstytucji należy wprowadzić zmiany w podziale kompetencji i uprawnień między prezydentem a rządem – wynika z sondażu CBOS.

Przeciwko tego rodzaju zmianom opowiedziało się łącznie 22 proc. badanych.

Wśród zwolenników zmian 20 proc. uważa, że „zdecydowanie” należy ich dokonać, 35 proc. uważa, że „raczej” trzeba to zrobić. Natomiast spośród przeciwników zmian 5 proc. uważa, że „zdecydowanie” nie należy ich wprowadzać, a 17 proc, że „raczej nie”. Zdania w tej kwestii nie wyraziło 23 proc.

Zdaniem 62 proc. badanych, którzy opowiadają się za zmianami w konstytucyjnym podziale kompetencji między dwoma ośrodkami władzy wykonawczej, więcej uprawnień niż dotychczas powinien mieć rząd; w opinii 32 proc. powinny zwiększyć się uprawnienia prezydenta, 6 proc. nie wyraziło opinii w tej kwestii.

Natomiast wśród wszystkich uczestników sondażu 34 proc. badanych oceniło, że powinny zwiększyć się uprawnienia i kompetencje rządu, 17 proc. że prezydenta, 3 proc. nie wyraziło opinii, a 45 proc. stwierdziło, że nie należy wprowadzać zmian w zakresie kompetencji obu ośrodków władzy wykonawczej.

Za systemem parlamentarno-gabinetowym, w którym władzę wykonawczą sprawuje głównie rząd opowiedziało się 35 proc. respondentów. W opinii 34 proc. w Polsce powinien obowiązywać system mieszany, w którym władzę wykonawczą sprawuje zarówno prezydent, jak i rząd. Zwolennicy systemu prezydenckiego, w którym władzę wykonawczą sprawuje głównie prezydent to 16 proc. ankietowanych; 15 proc. badanych nie wyraziło opinii.

W stosunku do poprzedniego sondażu CBOS, z września 2008 r., w którym pytano o kwestię zmian w podziale kompetencji między prezydentem i rządem, opinie niewiele się zmieniły.

Grupa osób uważających, że powinno dojść do zmian w konstytucji w tym zakresie zmniejszyła się o 3 punkty proc. (z 58 proc. w 2008r. ), przeciwników zmian jest więcej o 2 punkty proc. (w 2008 r. – 20 proc.), liczba niezdecydowanych wzrosła o 1 punkt proc. (z 22 proc. w 2008).

W porównaniu do badania z 2008 r. wśród osób opowiadających się za zmianami w zakresie podziału kompetencji i uprawnień obu ośrodków władzy wykonawczej, grupa zwolenników zwiększenia kompetencji i uprawnień rządu zmniejszyła się o 3 punkty proc. (z 65 proc. w 2008), opowiadających się za zwiększeniem kompetencji i uprawnień prezydenta jest więcej o 2 punkty proc. (w 2008 r. – 30 proc.), a grupa niezdecydowanych zwiększyła się o 1 punkt proc. (z 5 proc. w 2008r).

W stosunku do sondażu z 2008 r. liczba osób opowiadających się za systemem mieszanym zmniejszyła się o 7 punktów proc. (z 41 proc. w 2008), zwolenników systemu parlamentarno-gabinetowego jest o 3 punkty proc. więcej (w 2008 r. 32 proc.), natomiast grupa respondentów popierających system prezydencki wzrosła o 3 punkty proc. (z 13 proc. w 2008); niezdecydowanych jest o 2 punkty proc. więcej.

Poparcie dla zmian w konstytucji w zakresie uprawnień i kompetencji prezydenta i rządu wyraża większość ankietowanych należących do elektoratów: PO (66 proc.), PSL (63 proc.), SLD (55 proc.), oraz mniej niż połowa zwolenników PiS (45 proc.) – przy czym CBOS zwraca uwagę, że opinie zwolenników PSL i SLD należy uznać za przybliżone ze względu na niewielką ich liczebność w badanej próbie. Przeciwnych tego rodzaju zmianom w konstytucji jest 19 proc. zwolenników PO, 29 proc. – PSL, 31 proc. – SLD, 40 proc. – PiS.

Wśród zwolenników PiS 26 proc. uważa, że więcej niż dotychczas kompetencji i uprawnień powinien mieć prezydent, 14 proc. uważa, że rząd, 4 proc. nie ma zdania, a 56 proc. nie wyraziło poparcia dla zmian w zakresie podziału kompetencji między prezydentem a rządem.

22 proc. zwolenników PSL uważa, że więcej niż dotychczas kompetencji i uprawnień powinien mieć prezydent, 38 proc., że rząd, 4 proc. nie ma zdania, a 36 proc. nie wyraziło poparcia dla zmian w zakresie podziału kompetencji między prezydentem a rządem.

Spośród elektoratu PO 10 proc. opowiada się za zwiększeniem uprawnień i kompetencji prezydenta, 54 proc. uważa, że więcej niż dotychczas kompetencji i uprawnień powinien mieć rząd, 2 proc. nie ma zdania, a 34 proc. nie wyraziło poparcia dla zmian w zakresie podziału kompetencji między prezydentem a rządem.

WIĘCEJ NA: www.pap.pl