Artykuły sponsorowane

Od marca 2017 najniższa emerytura i renta to 1000 zł

Dziennik Gospodarczo - Informacyjny

Od marca 2017 r. osoby pobierające niskie emerytury i renty z ZUS oraz KRUS zyskają na waloryzacji i podwyżce minimalnego świadczenia do 1000 zł.


Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada duży wzrost minimalnych świadczeń wypłacanych obecnie przez ZUS i KRUS.

Podwyższenie do 1000 zł najniższej emerytury oznacza, że skorzysta na tym ok. 800 tys. emerytów i rencistów otrzymujących co miesiąc świadczenia z ZUS, wszyscy pobierający renty socjalne (około 285 tys. osób) oraz 350 tys. pobierających emerytury i renty z KRUS. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Minimalna emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione do 1000 zł z obecnych 882,56 zł, czyli aż o 117,44 zł. Nikt nie spodziewał się aż tak skokowej podwyżki. Pozostałe świadczenia wzrosną w mniejszych stopniu.

Renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł, czyli o 98,65 zł miesięcznie. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, czyli o 73,25 zł. Oprócz tego waloryzacja świadczeń emerytów i rencistów nie będzie mogła być niższa niż 10 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 7,50 zł.

W ten sposób na nowych zasadach waloryzacji świadczeń zyskają osoby pobierające emerytury czy renty niższe niż 1369,86 zł miesięcznie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, autor projektu zmian, szacuje, że na takiej nowelizacji skorzysta przeszło 2 mln osób pobierających niższe świadczenia z ZUS i prawie wszyscy rolnicy, bo aż 1,1 mln osób pobierających swoje świadczenia z KRUS.

Wyższe niż 1369,86 zł świadczenia zostaną podniesione o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji wynikający z obecnie obowiązujących przepisów. A to oznacza, że wzrosną tylko o 0,73 proc. Gdyby nie zmiana proponowana przez rząd, najniższe świadczenia pobierane przez przeszło 3 mln osób wzrosłyby właśnie o ten wskaźnik – czyli 0,73 proc.

Oznaczałoby to, że wzrost najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniósłby 6,44 zł (z 882,56 zł do 889 zł). Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosłyby natomiast tylko o 4,94 zł miesięcznie (z 676,75 zł do 681,69 zł).

Żródło: Rzeczpospolita

Udostępnij

Mogą zainteresować Cię także...

  • Podwyżki emerytur w 2015 roku wyniosą co najmniej 36 zł. Zgodnie z nowelizacją podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, w przyszłym roku jednorazowo będzie zastosowana kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur i rent. Ministerstwo pracy podkreślało wielokrotnie, że dzięki zmianie zasad waloryzacji emerytur, wyższe świadczenia dostanie 90 proc. emerytów.

  • W tym roku świadczenia wzrosną o 4,62 proc. Przeciętny emeryt lub rencista dostanie od przyszłego miesiąca o kilkadziesiąt złotych więcej.
  • Rząd wychodzi z nowym programem dla młodych ludzi, którego celem jest wybudowanie tanich mieszkań na wynajem.

   

                                              wiadomości ekologia podróże informacje

ZachodniDziennik,   Wiadomości,   Gospodarka,   Waszym zdaniem,   Polska Lokalna,   Styl życia,   Kobieta,   Motoryzacja, Technologie,   Ekologia,   Nasze zdrowie